Сьогодні, 5 серпня, в Івано-Франківську відбулась прес-конференція проекту «Нереабілітована пам’ять».
Cпільно з часописом «Галицький кореспондент» ми розпочали реалізацію проекту «Нереабілітована пам’ять», у якому досліджуємо історію прикарпатців, які, виборюючи незалежність України, стали жертвами радянського терору і мають право на належну шану від держави.
Ініціаторами проекту виступила газета “Галицький кореспондент” та “Поступовий гурт франківців”. Координатор проекту Сергій Адамович розповів, що “Нереабілітована пам’ять” започаткована не тільки для того, щоб дослідити історичні події часів української визвольної боротьби у 20 столітті, а й допомогти відновити справедливість.
” Ми наголошуємо на долях людей, які не були пошановані. Героями стають після того, як про них розкажуть”, – зазначив Сергій Адамович.
На сьогодні в парламенті перебуває три законопроекти, які мають ввести зміни та розширити коло тих, кого можна реабілітувати і бути вшановані, як борці за волю і незалежність України.
Зокрема, Сергій Адамович наголосив, що сьогодні в рамках проекту ініціюється подання в прокуратуру заяв на повторну реабілітацію. “Це вже більше стосується не самих людей, які були репресовані, тому що переважна більшість вже померла, а їх родичів. Щоб сім’ї знали, що в їхній родині були герої”, – пояснив він.
Юрист проекту Оксана Гладка розповіла, що під час роботи в архівах СБУ, їм до рук потрапляли справи, коли люди були репресовані в позасудовому процесі. “Пораненого упівця брали в полон, допитували, він не зізнавався, нічого не підписував, а через декілька днів помирав. Тобто судового процесу не було, але він значиться як злочинець”, – пояснив Сергій Адамович.
Попри всю нещадність радянської машини до простого народу, мали місце прецеденти, коли НКВДистів та червоноармійців прирікали до вищої міри покарання – розстріл, за ті звірства, які вони чинили на території України. “Війна це така річ, яка показує, як граничні прояви героїзму, так і граничні прояви ницості”, – сказав Адамович.
На сьогодні є 6785 справ несправедливо репресованих в Івано-Франківській області.
“Багато з цих людських історій відбувалися на близьких до Івано-Франківська територіях”, – додав координатор проекту.
Основною перешкодою в процесі реабілітації є те, що люди незаконно володіли зброєю. «Коли вже немає ніяких перешкод, саме це гальмує весь процес», – розповів Сергій Адамович.
У планах активістів зняти документальний фільм про знищення євреїв, де буде подано різні сторони, євреї, німці, сторонні люди. “Це має бути не звичайний документальний фільм, а фільм про те, як доводили до стану, коли власна чи чужа насильницька смерть сприймалась як саме собою зрозумілим”, – резюмував Сергій Адамович.