У зв’язку з прибуттям у Івано-Франківську область після російського вторгнення у лютому 2022 р. великої кількості внутрішньо переміщених осіб, які були очевидцями/свідками воєнних злочинів, актуальним стало питання відібрання у них свідчень. Значна частина з них використовувала область як транзитну для виїзду за кордон і цінні свідчення могли бути втрачені. І саме тому студенти та викладачі Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника спільно з волонтерами громадської організації «Поступовий гурт франківців» у березні 2022 р. спрямували свою діяльність на документування та дослідження воєнних злочинів і інформування суспільства про воєнні злочини та порушення прав людини.
У серпні 2023 р. у Прикарпатському національному університеті імені В.Стефаника волонтери-документатори оформили свою діяльність через створення Центру документування та дослідження воєнних злочинів для:
–збору та передачі інформації, пов’язаної з воєнними злочинами та порушеннями прав людини, компетентним державним органам та коаліції громадських організацій «Ukraine.5am»;
–інформування суспільства щодо кричущих випадків воєнних злочинів та порушень прав людини;
–безоплатної правової допомоги переселенцям, які постраждали внаслідок війни;
–наукових досліджень воєнних злочинів рашистів.
Активність отримала підтримку у рамках проєктів «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу та «Документування воєнних злочинів в Івано-Франківській області від ВПО» Фонду громадянського суспільства Східного партнерства.
Організація є складовою коаліції громадських організацій «Ukraine.5am». В січні 2023 р. розпочалася робота по внесенню зібраних свідчень у коаліційну базу даних «Ukraine.5am» i-doc.
Результати
–760 записів свідчень очевидців воєнних злочинів;
–170 наданих юридичних консультацій внутрішньо переміщеним особам;
–6600 занесених лінків в базі i-doc;
– поїздки в шелтери для ВПО в населених пунктах Старий Лисець, Калуш, Богородчани, Хриплин, Солотвин, Раковець, Сокіл, Бурштин, Лани, Тумир, Кінчаки, Коломия, Ясень, Тлумач, Єзупіль, Угорники, Рогатин, Черче, Косів, Смодна, опитування переселенців ЦНАПах м. Івано-Франківськ. Налагоджена співпраця з хабом «Я-Херсон», БФ «Карітас», центром «Я-Маріуполь».
–у грудні 2023 р. була проведена міжнародна науково-практична конференція «Російські воєнні злочини – від документування до покарання». Матеріали конференції опубліковані у міжнародному наукову журналі Law & Society;
–45 новин в ЗМІ про воєнні злочини рашистів.