100 років тому з формуванням Західноукраїнської Народної Республіки вперше з часів Галицько-Волинського князівства нація отримала державність і, як значилося в першій відозві Української національної ради, «утворилася на українських землях бувшої Австро-Угорської монархії Українська держава».
Звичайно, що варто було б відзначати відлік Української революції з 1914 р. після вибуху Великої війни. Адже тоді почалося формування зародку українського війська – Українського січового стрілецтва, яке стало ідейною основою незалежницького руху. Війна зруйнувала міф про стару добру Австрію, яка здатна захистити кожного свого громадянина. Крім того, після російської агресії в західноукраїнських землях були знищені москвофільські впливи (на жаль, на Східній та Південній Україні для подібного усвідомлення потрібно було вторгнення російських танків у 2014 р.). До того ж, війна дозволила налагодити співпрацю наддніпрянських політиків з Союзу визволення України з галицькими політичними репрезентаціями – Головною Українською радою і Загальною Українською радою. Однак кульмінацією революції однозначно стало утворення ЗУНР.
Пройшло сто років, але, на жаль, є багато історичних аналогій. Так як тоді, так і тепер, не завжди гідно поводить себе політичний провід, та й простий люд не все відзначається високою національною свідомістю. Як 100 років тому скривавлену Україну намагалися розшматувати на куски більшовицька Росія, новопостала Польська держава, Угорщина та Румунія, так і сьогодні в умовах важкої гібридної війни з Росією наші країни-сусіди демонструють імперські претензії на українські землі і намагаються чинити тиск на нашу внутрішню політику.
Незважаючи на 27 років новітньої незалежності, не всі добре знають історію ЗУНР і спроможні оцінити її історичне значення. Доходить навіть до звинувачень ЗУНР у якомусь міфічному сепаратизмі, хоча тоді діяльність галичан спрямовувалася не тільки на захист краю від поляків, але і на захист Великої України. І коли вояки УГА в 1919 р. переходили р. Збруч та йшли на поміч Директорії, у них, як згадував Мирон Тарнавський, в душі не лише «нило за погребаними надіями, за довгим шнурком сірих могилок від Львова по Збруч», а вони йшли задля допомоги «наддніпрянським братам у їхніх змаганнях з навалою червоної Москви».
Попри все, область ґрунтовно підготувалася до відзначення 100-річчя утворення Української державності на західноукраїнських землях. 2 березня 2018 р. на другому пленарному засіданні ХХ сесії Івано-Франківської обласної ради сьомого демократичного скликання депутати прийняли обласну комплексну програму “Відзначення в області 100-річчя створення Західноукраїнської Народної Республіки і 100-річчя Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки” на 2018-2019 рр. Ідея прийняття програми була озвучена головою обласної ради Олександром Сичем 15 листопада 2017 р. на засіданні організованого громадською організацією «Поступовий гурт франківців» круглого столу з приводу 100-річчя Західноукраїнської Народної Республіки.
Після проведення круглого столу ініціативна група в числі видавця В.Іваночка, професорів Прикарпатського національного університету імені В.Стефаника В. Великочого, О. Жерноклеєва, І. Райківського, С. Адамовича, викладача Р. Кобильника напрацювали пропозиції для обласної влади щодо гідного відзначення 100-річчя ЗУНР. Пізніше до формування програми долучилося ширше коло громадських діячів та науковців.
Незабаром оргкомітет, що був створений до відзначення пам’ятної дати на чолі з заступником голови обласної ради Василем Гладієм та заступником голови обласної держадміністрації Ігорем Пасічняком, підготував остаточний текст програми.
Планувалося, що виконання програми за широкого висвітлення у пресі, на телебаченні та радіо дасть змогу належним чином формувати національну політику пам’яті, здійснити патріотичне виховання молоді, пропагувати українську національну історію, забезпечити підтримку науковців для дослідження минулого історії ЗУНР, а також належним чином підготувати та відзначити в області 100-річчя створення Західноукраїнської Народної Республіки і 100-річчя Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
Окрім організації та проведення 1 листопада 2018 р. урочистих віч, історичних реконструкцій, мистецьких відзначень, програма передбачає реалізацію ряду науково-дослідницьких та видавничих проектів (проведення міжнародної наукової конференції, видання 3-томної наукової працї “Західно-Українська Народна республіка 1918 – 1923. Енциклопедія”, видання серії спогадів чільних військових та політичних діячів ЗУНР «Звитяжці»).
Історія ЗУНР, згідно з програмою, має бути увічнена шляхом спорудження меморіалів, пам’ятників, встановлення пам’ятних знаків, меморіальних дощок, упорядкування поховань загиблих воїнів українських збройних формувань, учасників Української революції 1917 – 1921 років, відповідного найменування/перейменування вулиць, навчальних закладів, урочистого спецпогашення маркованого конверту тощо.
В освітній сфері в навчально-виховних та культурних закладах області пройдуть тематичні уроки, лекції, бесіди, учнівські конкурси, книжково-ілюстративні й архівні виставки. Для дітей і молоді заплановано навіть тиражування карткової гри “Українська революція”, розробленої Українським інститутом національної пам’яті, та проведення спеціалізованої молодіжної науково-пізнавальної патріотичної програми “Чорний ліс-2018”.
Завдяки тому, що в Івано-Франківську світлої пам’яті професором Олександром Карпенком сформована потужна історична школа дослідження історії ЗУНР на сьогодні за редакцією професора Миколи Кугутяка уже побачив світ І том унікальної книги “Західно-Українська Народна республіка 1918 – 1923. Енциклопедія”, вийшли друком під упорядкуванням професора Івана Монолатія спогади керівника уряду ЗУНР Костя Левицького, начальних комендантів УГА Михайла Омеляновича-Павленка, Мирона Тарнавського, українського морського офіцера Святослава Шрамченка, видатного державного діяча, в часи ЗУНР командира «київських»Січових стрільців Євгена Коновальця. Крім того, обласна рада запровадила ювілейну відзнаку «100 років Західноукраїнської Народної Республіки», якою нагороджуватимуть дослідників ЗУНР та видатних державних та громадських діячів.