Поступовий гурт франківцівПоступовий гурт франківців
Поступовий гурт франківців
Громадська організація
  • Головна
  • Про нас
  • Проекти
  • Акції
  • Блоги
  • Контакт
Menu back  

Долі прикарпатських «дивізійників» крізь призму боротьби за самостійну Україну

У Головному державному архіві СБУ в Івано-Франківській області зберігається ціла гора кримінальних справ на людей, які притягувалися до відповідальності у зв’язку зі службою в дивізії СС «Галичина». Аналіз їх доль дозволяє визначити мотиваційні чинники тих, хто йшов у військову формацію, яка мала б стати засновком Української армії.

Один із військових очільників дивізії, полковник Євген Побігущий-Рен згадував: «Українські провідні діячі вважали, що нам, українцям, потрібно мати вишколену військову силу, яка б змогла опанувати ситуацію у випадку цілковитого послаблення брунатного й червоного ворогів, охоронила народ та народне майно від знищення і грабунку, як теж і від евентуального революційного хаосу».

Коли в червні 1943 р. Український Центральний Комітет оголосив набір добровольців, на заклик відгукнулося понад 82 тис. чоловік, і 13 тис. з них згодом стали солдатами добровільної дивізії СС «Галичина». Набір добровольців проводився в травні-червні 1943 р. серед українців, які проживали на території нинішніх Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей.

Уже 12 липня 1943 р. перші ешелони добровольців виїхали на військовий вишкіл до Дембіци (Польща) у табір Гайделягер, а в лютому 1944 р. дивізійників перевели до табору Нойгамер. Більшість із новобранців відбули офіційну процедуру: отримали повістки, пройшли медкомісію, вирушили на збірний пункт у Львів, далі – в м. Брно (Чехія), де отримали солдатську форму. Потім був процес тримісячного навчання в м. Дембіці, медичні курси в м. Грац (Австрія) і т.д. Частина з рекрутів потрапила в дивізію за результатами розпоряджень німецької влади, а інші пішли воювати свідомо за самостійну Україну.

Труднощі полягали в тому, що вишкільниками були німецькі старшини чи підстаршини, і між українцями і німцями не відчувалося рівності та військового побратимства.

28 червня 1944 р. дивізія була переведена до складу 13-го корпусу 4-ї танкової армії, яка тримала оборону 160-кілометрового відтинку фронту біля м. Броди. Але в результаті оточення дивізія втратила близько 7000 вояків. Багато вояків прорвалися і пішли в УПА, інші були тимчасово направлені до різних німецьких частин. Пізніше дивізія боролася з більшовицькими партизанами в Словаччині, з тітівськими повстанцями в Югославії, а також брала участь у фронтових боях між Гляйхенбергом – Фельдбахом. 25 квітня 1945 р. частини дивізії були приведені до присяги на вірність Україні, а з 7 травня почали здаватися в полон англійським й американським військам.

Однак частина дивізійників потрапила до рук радянських спецслужб і була репресована. А вже з їх кримінальних справ ми відстежуємо долі людей, які пішли на війну з думками про «вільну Україну». Так, Стефан Гнатович Боденко, 1921 р.н., уродженець с. Грабовець Богородчанського району, після служби в СС «Галичина» встиг ще побути в Червоній армії. Після табору в м. Дембіце був у школі Любека, а потім навчався в розвідшколі м. Гамбурга – до середини березня 1944 р. У школі вчилося 180 осіб, викладацький колектив складали німці, окрім колишнього жителя Станиславова Мурського. Курсанти ознайомлювалися з розвідувальною справою, вибуховими речовинами, проходили військово-тактичну, стрілецьку і політичну підготовку.

Після навчання у школі Боденка відправили в м. Нойгамер, а потім – на фронт. У результаті розгрому дивізії п. Стефан перебрався в цивільне й опинився на роботі у столярній майстерні аж у м. Відні, а потім як остарбайтер був призваний у 202-у стрілецьку дивізію Червоної армії, але зрештою був ув’язнений строком на 25 років.

Уродженець с. Тюдів Кутського району Юрій Степанович Слижук, 1925 р.н., 6 жовтня 1943 р. опинився в дивізії, після поразки під Бродами він до осені 1946 р. перебуває в радянському спецтаборі, а з поверненням додому через хворобу стає учасником боївки Урхана. Юрій доставляв для УПА харчі, інформував повстанців про переміщення частин Червоної армії, за що і отримав 20-річний термін ув’язнення від радянської карально-репресивної системи.

Фото Юрія Слижука

Натомість Стефан Теодорович Перейма, 1914 р.н., уродженець м. Станиславова, незважаючи на службу у дивізії, умудрився після війни до свого арешту ще завідувати початковою школою в с. Насташино Галицького району.

Ще цікавіше після служби в СС «Галичина» влаштувався Михайло Павлович Ярема, 1913 р.н., уродженець та житель с. Голинь. Він в 1947 р. працював кочегаром у Калуському райкомі КП(б)У. У 1943 р. він у числі 150 вихідців з Калущини потрапив у навчальний табір у м. Дембіце, а потім в – розвідувально-диверсійну школу м. Гамбурга. Там його вчили підривній справі, мінуванню об’єктів, розвідувальній діяльності в тилу ворога, стрілковій справі і проводили політзаняття. Після Бродів п. Ярема до осені 1945 р. був на нелегальному становищі вдома, а потім зареєструвався як репатріант і влаштувався кочегарити до партійців. Однак 17 травня 1947 р. радянські органи правосуддя таки засудили його до 10 років виправно-трудових таборів.

Втім були випадки, коли люди з усіх сил намагалися втекти від військової служби. Серед таких дуже показовою є історія Іллі Олексійовича Тутецького, 1910 р.н., уродженця с. Будилів Снятинського району.

Спочатку він пройшов медкомісію для призову в СС «Галичина», був мобілізований на початку жовтня 1943 р., але в м. Коломиї втік додому, другий раз його готували для відправки в навчальний табір у Францію, але в м. Львові він знову втікає, і аж з третьої спроби, в грудні 1943 р., його таки мобілізували і доправили в м. Дембіце.

У дивізії Тутецький був зачислений у господарську частину і перед битвою під Бродами перейшов лінію фронту та повернувся в Будилів.

Після повернення з війни наш «солдат Швейк» влаштовується працювати на базу «Плодовоовоч» у м. Снятині і вкотре ухиляється від мобілізації – уже в радянську армію – завдяки броні від директора «Плодовоовоч». Однак у результаті, незважаючи на свій пацифізм, п. Тутецький загримів на 10 років у виправно-трудові табори через службу в дивізії СС «Галичина».

Подібною була доля Василя Івановича Чорнищука, 1921 р.н., уродженця с. Білоберізка Косівського району, який за свою «різнопланову» військову діяльність був засуджений до 20 років каторжних робіт. Його і ще 9 осіб після медкомісії відібрали з числа 80 добровольців для служби в СС «Галичина». Під час боїв під Бродами 12 липня 1944 р. він покидає фронт, повертається додому і вступає в УПА під псевдо Помста. Бере участь у розгромі радянської прикордонної застави біля г. Сокальської, в результаті якого 6 прикордонників було вбито. Але 5 травня 1945 р. повстанець з якихось причин приходить з повинною до радянської влади. Його записують в яструбки, він там теж довго не затримується і влаштовується працювати в Кутський ліспромгосп. Далі, 15 травня 1946 р. Чорнищук знову опиняється в лавах УПА, на зиму його відпускають лікуватися від венеричної хвороби в с. Ясенів, де 8 січня 1947 р. ловлять з гранатою радянські спецслужби.

Фото Михайла Мулика

Натомість прикладом служіння українській нації є доля дивізійника, почесного громадянина м. Івано-Франківська Михайла Івановича Мулика, 1920 р.н., уродженця с. Горожанка Монастириського району Тернопільської області. У 1937 р. він став членом ОУН, в дивізії служив при штабі радистом, брав участь у боях під Бродами. Після закінчення війни п. Михайло відбув 10 років виправно-трудових сталінських таборів і 5 років позбавлення прав.

У своїх спогадах дивізійник згадував про те, в яких складних умовах доводилося українцям відстоювати право на власну державність. Ось як він описує роботу на будівництві залізниці: «…кожного дня на відсип насипу для прокладки рейок прибували платформи з землею, вивантаження проводилось вручну, лопатами. Була норма, скільки має один чоловік вивантажити, не справився з нормою – менший кусень хліба. Такі роботи доводилося виконувати по два рази на добу. Прибув поїзд – треба вивантажувати, незалежно від того, чи ти обсох від денного дощу».

У кінці 50-х рр. п. Михайло Мулик повернувся в Україну та оселився в Івано-Франківську, здобув освіту і працював бухгалтером-економістом. З отриманням Україною незалежності яскраво включився в процес розбудови державності. Михайло Мулик навіть був членом ліквідаційної комісії міськкому і обкому КПРС, а сьогодні є головою станиці Галицького братства 1-ої Української дивізії «Галичина» Української національної армії, активно видає власні науково-популярні праці.

Як бачимо, українці, які пішли воювати в дивізію СС «Галичина», отримали різноманітні військові спеціальності і по-різному склалися їх долі після війни. Одні після полону союзників отримали змогу жити у вільному світі, інші – відбули тюремні ув’язнення і залишилися «ворогами народу» в СРСР. Їх мрії про незалежну Україну стали реальністю лише у 1991 р.

Сергій АДАМОВИЧ, Роман КОБИЛЬНИК

Нереабілітовані: Вона пережила сибірське заслання
20/09/2019
У міліції та «яструбках»: Маловідомі сторінки історії українсько-польського протистояння
05/06/2019
Історія однієї родини: один брат був в УПА, інший – у Червоній армії, а сім’ю вивезли в Сибір
02/05/2019
Нереабілітовані: Молочні диверсії УПА
14/02/2019
Нереабілітовані: Шлях від музиканта до ветерана ОУН і зрадника
23/01/2019
Мертвого дідуся викинули в сніг…
04/01/2019
АРХІВ ПОДІЙ
<
Листопад 2019
  • Листопад 2019
  • Жовтень 2019
  • Вересень 2019
  • Серпень 2019
  • Липень 2019
  • Червень 2019
  • Травень 2019
  • Квітень 2019
  • Березень 2019
  • Лютий 2019
  • Січень 2019
  • Грудень 2018
  • Листопад 2018
  • Жовтень 2018
  • Вересень 2018
  • Серпень 2018
  • Липень 2018
  • Червень 2018
  • Травень 2018
  • Квітень 2018
  • Березень 2018
  • Лютий 2018
  • Січень 2018
  • Грудень 2017
  • Листопад 2017
  • Жовтень 2017
  • Вересень 2017
  • Серпень 2017
  • Липень 2017
  • Червень 2017
  • Травень 2017
  • Квітень 2017
  • Березень 2017
  • Лютий 2017
  • Січень 2017
  • Грудень 2016
  • Листопад 2016
  • Жовтень 2016
  • Вересень 2016
  • Серпень 2016
  • Липень 2016
  • Червень 2016
  • Травень 2016
  • Квітень 2016
  • Березень 2016
  • Лютий 2016
  • Січень 2016
  • Грудень 2015
  • Листопад 2015
  • Жовтень 2015
  • Вересень 2015
  • Серпень 2015
▼
>
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
ВІДЕОРЕПОРТАЖІ

csc

НАШІ ПРОЕКТИ
  • Велика війна: поховання та історична пам’ять
    14/06/2018
  • Проект «Назустріч письменнику»
    21/12/2016
  • Учасницьке бюджетування як шлях до розподілу бюджетних коштів громадянами
    09/11/2015
  • «Ні» – незаконній забудові міського озера
    29/08/2015
  • Круглі столи
    25/08/2015
  • Нереабілітована пам’ять
    21/08/2015
ПАРТНЕРИ

csc

polukrnet

kalinaif

lileanv

© 2015, ГО "Поступовий гурт франківців"