Поступовий гурт франківцівПоступовий гурт франківців
Поступовий гурт франківців
Громадська організація
  • Головна
  • Про нас
  • Проекти
  • Акції
  • Блоги
  • Контакт
Menu back  

Нереабілітовані: Від переслідувань до відомого вченого

Лев Савович Мончак встиг добре відчути «братні слов’янські обійми» поляків. Народився він 23 лютого 1935 р. у гмінному селі Лабова у повіті Новий Сонч. Лабова розкинулась обабіч дороги на мальовничих берегах річки Камениці, про яку дітей питали: «Де є камениця (цегляний будинок) без даху?» – Та це наша річка», – відповідали діти (хто знав).

Село було проукраїнське, в ньому активно нуртувало культурне життя і на початку війни в ньому арештували 15 чоловік і відправили до концтабору в Березі Картузькій. Серед них були і два брати матері п. Лева та й за батьком його приходили, але тато вже на той час був дуже хворий і незабаром помер.

Греко-католицька Церква в с. Лабова (збудована в 1784 р.). Фото з сайту http://lemky.lviv.ua/

Кам’яну церкву в селі звели ще в останніх десятиріччях XVIII ст., а поновлювали її церковний інтер’єр у 1944 р. відомий культурний діяч Василь Кричевський[1] (спланував композиції) і троє митців з-над Дніпра, які раніше зі зброєю в руках захищали Українську державу, а саме: Микола Бутович, Сергій Литвиненко і Леонід Перфецький. У розмальовуванні церкви допомагали також Слава Сильвестров і Теодор Бережницький.

Згадані митці восени 1943 р. організували у Львові Мистецьку академію. Її ректором став професор Василь Кричевський. Проте вже у березні 1944 р. у зв’язку з наближенням фронту студія перервала працю, а Василь Кричевський з деканом Сергієм Литвиненком, викладачами Миколою Бутовичем і Леонідом Перфецьким та дев’ятьма студентами евакуювалися на захід. Спочатку вони переїхали до м. Криниці, а відтак поселилися у Лабовій. Тут, у пустому будинку старої школи, художники продовжували дидактичний процес, водночас розмальовували церкву для свого утримання.

Після розділу Польщі нацистською Німеччиною і більшовицьким Радянським Союзом обидві країни уклали договір про обмін населенням. Згідно з ним до Німеччини їхали фольксдойчі, а в УРСР – українці. І 5-6 тисяч лемків, що частково піддалися комуністичній пропаганді, а частково змучилися під польським гнітом, відправилися до «більшовицького раю». Серед них було 67 осіб з села і в тому числі родина п. Лева, яких поселили на хуторі Червень поблизу села Гнильче, а пізніше в с. Голендра Підгаєцького району Тернопільської області. А звідти в 1942 р., досхочу наївшись «радянських благ», Мончуки повернулися додому.

Під час війни німці забрали всіх євреїв з села в Новий Сонч і там їх вбили (лише одному вдалося втекти), а в сільській школі облаштували пересильний військовий госпіталь. Українська поліція повідомляла, коли в селі були облави, але німці 9 осіб все-таки відправили в концтабір в Аушвіці (4 загинуло), а 26 – опинилося на примусових роботах в Німеччині. На селян накладено великі континґенти на м’ясо, молоко, зерно і картоплю. За здані продукти видавали пункти (талони), на які можна було купити тільки деякі товари (сигарети, вироби із заліза і т.д.) і то з великими труднощами.

У 1944 р. на село почали нападати польські банди Армії Крайової. Вони замордували 7 людей, в тому числі директора школи Степана Варшаву, кооператора Григорія Копчу, агронома Юліяна Тараса, Юліана Феціца, Лесю Чумак, Петра Маслея, Лівоцьку Вислоцьку (в м. Холмі), а також вчителів з с. Угрина – Івана Кобаня та його дружину. 21 вересня 1944 р. польський загін під керівництвом Татарина спалив частину хат в селі, знищена була навіть плебанія священника.

Мешканка села Надія Юськів згадувала про ці події: «Пожежі, страх… Ми лягали спати одягнені. Ночували вдома лиш Віра, я і мама. Тато, брат Володимир і старші сестри переховувались по криївках. Мені особливо запам’яталась одна з таких ночей. Бандити в масках увірвались до хати. Забрали все, що їм сподобалось: хліб, інші продукти, білизну, а різні дитячі лашки поскидали в скриню, полили нафтою, яка стояла в кутку в пляшці, щоб в разі потреби заправити лампу для освітлення і все це підпалили. Полум’я піднялося аж до стелі. Ми з Вірою голосно закричали, а вони нам погрожували, грубо, зухвало замахувались на нас нагайками: «Сіcho byc. Mozcece sobe to zagasic». Мама кинула на скриню якийсь мотлох і затлумила полум’я. А бандити підпалили стодолу, де була солома».

На Йордана у 1945 р. росіяни один раз обстріляли артилерією село (навіть маму п. Лева поранило осколком в руку) і зайшли в Лабову. В середині лютого 1945 р. вони забрали 34 чоловіки з села в армію (з них четверо загинуло). Натомість посаджені Ю.Пілсудським на українську землю Лабови поляки-осадники організувалися в банду і тероризували українців села.

Крім того, радянські спецслужби арештували десять людей з села, серед яких були війт і солтис та його син. Їх відправили аж у Якутію, а п’ятеро дівчат потрапили в табори на Кавказ. Реальних підстав для арешту не було.

Після цього почалося заставляння до переселення. 15 березня 1945 р. родина Мончаків поряд з іншими українцями змушені були таки покинути рідну землю і вирушили з Нового Сонча у вагонах до Хиріва. По дорозі їх охороняли загони НКВС, бо нападали на ешелон польські банди. В Хиріві переселенців помістили у фільтраційний табір, де перевірили документи, а рушили вони далі до Львова залізницею, аж коли купили самогон для машиністів. Весь час руху з Хиріва до Тернополя у мешканців Лабової тривав аж місяць.

Натомість 27 червня 1946 р. село зайняли об’єднані відділи УПА Смирного і Горислава. Вони роззброїли місцевих польських поліцаїв і спалили відділок, а також знищили хати, що залишились після виселеного до СРСР лемківського населення. Частина з них уже була заселена польським населенням. Ті українці, хто дожив до 1947 р., під час операції «Вісла» були ув’язнені в концтаборі Явожно або депортовані на колишні німецькі землі Польщі, а на їх місце було заселено поляків. Спочатку виселено 181 чоловіка, а потім ще 9 чоловік. Українців у Лабові не залишилося ні одного, лише 45 поляків.

Ось як описала мешканка села Надія Вислоцька свої враження про перебіг виселення під час «Вісли»: «Люди могли взяти з собою те, що вміщалось на одну фіру з конем, і максимум дві корови. Довгу колону возів військові погнали на залізничну станцію у Новому Сончі. Тут переночували під дощем, а вранці завантажено в один вагон по дві родини з худобою і статками. Був початок літа, спека, худоба ревіла від спраги і голоду, а стривожені люди не знали, куди їх везуть. В Явожні транспорт зупинився. Військові ходили вздовж вагонів, вичитували деякі прізвища людей і кудись забирали. Потім виявилося, що на допити. Поверталися зі слідами катувань. Троє людей не повернулось, бо їх запроторили у карний табір праці, де без суду тримали до літа 1948 р. Після цієї процедури транспорт рушив у дальшу дорогу і по кількох днях зупинився на станції Любінь Вроцлавського воєводства.

На фото сучасний вигляд села Лабова

У свою чергу переселенців в Україну завезли до станції Потутори, а далі сім’я поселилася в с. Угринів Підгаєцького району. Прийняли сім’ю дуже добрі, порядні люди, але і родина лемків теж їх врятувала, бо сказала енкаведистам, що бандерівців не бачила (брат господині сім’ї, що приютила Мончаків, був УПА). А потім поляки виїхали з села, і родина отримала якусь ліплянку-хату.

Лев Мончак ходив до місцевої школи, не вступав до комсомолу, за що два рази його виганяли зі школи. У 1953-1958 рр. він вчився у Львівській політехніці, потім працював оператором з дослідження свердловин, оператором з видобутку нафти в НПУ “Надвірнанафта” (1958-1959 рр.), інженером-геологом геологічного відділу (1959 р.), завідувачем лабораторії фізики пласта науково-дослідної лабораторії НПУ “Долинанафта” (1959-1962 рр.). З 1962 по 1965 рр. навчався в аспірантурі Львівської політехніки (з грудня 1964 р. у м. Івано-Франківську), яку успішно закінчив і захистив кандидатську дисертацію в 1965 р.

У 1967 р. п. Мончак став доцентом вишу і заслужив за багаторічну працю велику повагу в науково-педагогічного колективу університету. Він один із ініціаторів видання та автор перших в Україні україномовних “Нафтогазопромислового словника“ та “Довідника з нафтогазової справи“, а також десятків наукових статей, монографій, посібників тощо. А ще Лев Савович дуже цікавий співбесідник, має дар мудрого слова, чудовий пропагандист знань про природу рідного краю, організатор експедицій у гіпсові печери та по р. Дністер, завзятий шахіст і бадмінтоніст. Село загалом подарувало світу багато талантів. Так, титулований гросмейстер, тренер та шаховий діяч Адріян Михальчишин, дідусь якого був греко-католицьким священником у Лабовій, у 2018 р. став Віце-президентом Європейського шахового союзу.

Лев Савович Мончак за навчально-науковою працею

Відзначимо, що Лев Савович так і залишився безпартійним, хоча і розумів, що втрачає в кар’єрному рості. Він за радянських часів все відговорювався від партії тим, що «ідейно не доріс». Зате науковець співав у капелах «Гомін Карпат» та «Бескед», джазовому оркестрі. З початком національного відродження у кінці 80-х рр. ХХ століття п. Мончак взяв активну участь з капелою, де він уже був старостою у становленні держави. Він і сьогодні пам’ятає, як він з друзями вішав український прапор над сільрадою у с. Кирилівка на батьківщині Т.Шевченка, потім співав національний гімн.

Лев Савович приклався і до збереження пам’яті про українську Лемківщину. Він зі співавторами написав і видав власним коштом книгу про свою маленьку Вітчизну – «Лабова. Лемківське село нашої пам’яті», бере активну участь в роботі Івано-Франківського обласного товариства «Лемківщина».

Закінчити розповідь про нашого героя хочеться словами його колег по вишу: «Лев Савович – це згусток високого інтелекту та ерудиції, великий працелюб, людина глибоко демократична, виважена, толерантна та доброзичлива. Він вміє любити свою Батьківщину й народ і не вміє хвалитися цією любов’ю. Якщо десь і є справжня українська інтелігентність, то вона не деінде, а в цьому прекрасному чоловікові…».

Сергій Адамович

Джерело: http://gk-press.if.ua

Нереабілітовані. Доля депортованої жінки: Вивезена до Сибіру у 13 років
09/07/2020
Нереабілітовані: Довга дорога від дому
13/06/2020
На чужині снився бузок
03/06/2020
Непоховані герої
19/05/2020
Нереабілітовані: Спогади про втрачену Криницю і життя на «рідній чужині»
08/04/2020
Родина, яку росіяни періодично вивозили на Сибір
19/02/2020
АРХІВ ПОДІЙ
<
Січень 2021
  • Січень 2021
  • Грудень 2020
  • Листопад 2020
  • Жовтень 2020
  • Вересень 2020
  • Серпень 2020
  • Липень 2020
  • Червень 2020
  • Травень 2020
  • Квітень 2020
  • Березень 2020
  • Лютий 2020
  • Січень 2020
  • Листопад 2019
  • Жовтень 2019
  • Вересень 2019
  • Серпень 2019
  • Липень 2019
  • Червень 2019
  • Травень 2019
  • Квітень 2019
  • Березень 2019
  • Лютий 2019
  • Січень 2019
  • Грудень 2018
  • Листопад 2018
  • Жовтень 2018
  • Вересень 2018
  • Серпень 2018
  • Липень 2018
  • Червень 2018
  • Травень 2018
  • Квітень 2018
  • Березень 2018
  • Лютий 2018
  • Січень 2018
  • Грудень 2017
  • Листопад 2017
  • Жовтень 2017
  • Вересень 2017
  • Серпень 2017
  • Липень 2017
  • Червень 2017
  • Травень 2017
  • Квітень 2017
  • Березень 2017
  • Лютий 2017
  • Січень 2017
  • Грудень 2016
  • Листопад 2016
  • Жовтень 2016
  • Вересень 2016
  • Серпень 2016
  • Липень 2016
  • Червень 2016
  • Травень 2016
  • Квітень 2016
  • Березень 2016
  • Лютий 2016
  • Січень 2016
  • Грудень 2015
  • Листопад 2015
  • Жовтень 2015
  • Вересень 2015
  • Серпень 2015
▼
>
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
       
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
       
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
       
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
       
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
ВІДЕОРЕПОРТАЖІ

csc

НАШІ ПРОЕКТИ
  • Велика війна: поховання та історична пам’ять
    14/06/2018
  • Проект «Назустріч письменнику»
    21/12/2016
  • Учасницьке бюджетування як шлях до розподілу бюджетних коштів громадянами
    09/11/2015
  • «Ні» – незаконній забудові міського озера
    29/08/2015
  • Круглі столи
    25/08/2015
  • Нереабілітована пам’ять
    21/08/2015
ПАРТНЕРИ

csc

polukrnet

lileanv

© 2015, ГО "Поступовий гурт франківців"