Протягом 1914–1918 рр. на Прикарпатті точилися запеклі бої, які розгорталися в ході Першої світової війни. В арміях Антанти і Троїстого союзу воювали представники народів, які проживали в Центрально-Східній Європі. Тисячі українців, поляків, чехів, словаків і угорців воювали в арміях чужих країн й не рідко поміж собою, відстоюючи іноземні імперські інтереси. Тривалий час бої велися на території Прикарпаття.
Й по сьогодні в українських Карпатах можна знайти залишки фортифікаційних споруд, окопів, траншей, зброї та набоїв. У гірських нетрях покояться тлінні останки вояків, а військові цвинтарі забуті й не дочекалися належного впорядкування. Відомості і артефакти про події Першої світової війни сьогодні доводиться збирати по крупицях. Але в народній пам’яті до сьогодні зберігаються відомості про події Першої світової війни. Ще є можливість реконструювати події минулого століття, опираючись на місцеві легенди, які передаються в окремих селах з покоління в покоління, а також завдяки роботі в архівах. Опираючись на ці дані можна віднайти місця найбільших битв і поховань, щоб належним чином вшанувати полеглих солдат Першої світової війни.
Завдяки грантовій підтримці Міжнародного Вишеградського фонду Поступовий гурт франківців разом з польськими, угорськими та словацькими партнерами отримав можливість зібрати інформацію про військові меморіали та місця солдатських похованнях на Прикарпатті. Ми сподіваємося спільно з закордонними партнерами і комунальним підприємством обласної ради «Пам’ять» укласти мартиролог загиблих в тій війні, скласти карту військових меморіалів і солдатських поховань, здійснити заходи щодо впорядкування місць пам’яті та увічнення пам’яті про загиблих.
Усвідомлення того, що ти, дбаючи про пам’ять чийогось прадіда, можеш розраховувати на аналогічне ставлення до твого пращура, котрий спочиває в одному з тисяч військових некрополів десь на узбережжі Північного моря, Альпах, Карпатах чи під Барановичами, повинно змусити кожного з нас долучитися до впорядкування цих скорботних місць. Надто нині, коли звитяга захисника Вітчизни в Україні знову стала цілком реальною категорією. У зв’язку з цим закликаємо органи місцевого самоврядування та небайдужих громадян допомогти в пошуках військових поховань періоду Першої світової війни та ідентифікації загиблих.
Наші партнери:
Polski Zespół Humanitarny: pzh.org.pl
Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület: kdie.weebly.com
Угорський культурно-освітній центр: www.facebook.com/hungarianculturalcentre
Komunitná nadácia Bardejov: www.knbj.sk