Волонтери організації у липні 2022 р. взяли участь в Літньому інституті з досліджень на основі інтерв’ю та усної історії «Свідчення війни в Україні» (Краківський університет, Польща, Університет Альберти, Канада) та пройшли онлайн-курс «Документація та архівування в контексті відновного правосуддя» від Swisspeace (https://www.swisspeace.ch/).
Зокрема, Літній інститут з досліджень на основі інтерв’ю та усної історії “Свідчення війни в Україні” відбувався 16-19 липня у Кракові і об’єднав дослідників з усної історії, етнографів, соціологів, культурних антропологів, котрі розпочали збір свідчень воєнних злочинів російсько-української війни.
Ключовою темою літнього інституту став пошук відповідей на питання щодо етичних підходів дослідження в умовах війни та нетравматичне інтерв’ювання очевидців. Досвідом документування спогадів про війну поділився А. Портеллі з Римського університету ла Сап’єнца (Італія) та Х. Хасановіц, котрий вижив під час масових вбивств у Сребрениці та є куратором Меморіального центру Сребреница-Поточари (Боснія та Герцоговина).
А. Гамбургер з Міжнародного психоаналітичного університету Берліна (Німеччина) торкнувся теми соціальної травми у контексті її впливу на інтерв’ювання свідків воєнних злочинів та перспектив довгострокових впливів на спільноти, що зазнали травматизації. Проблему взаємодії особистого та колективного досвіду розглядали Е. Нарвселіус із Лундського університету (Швеція) та Г. Грінченко (Харківський національний університет ім. В. Каразіна) в методологічному експерименті автоетнографування. Водночас учасники літнього інституту представляли проєкти, над якими працюють, та комунікували на семінарах щодо питань етичності документування звірств (К. Сеймур, Женевський інститут міжнародних відносин та розвитку, Швейцарія), множинності голосів усної історії (С. Лейдесдорф, Амстердамський університет, Нідерланди), традицій та парадигм усної історії (П. Філіпковський, Інститут філософії та соціології Польської академії наук, Польща), дизайном досліджень та пошуком проблематики (Н. Ханенко-Фрізен, Альбертський університет, Канада), досвіду творення усної історії трьох революцій (Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції гідності) та ключових аспектів роботи із (не)закінченим минулим (Г. Боднар, Львівський національний університет імені Івана Франка, Україна).
“Поступовий гурт франківців” представив проєкт з документування “Рашистські злочини в Україні зі свідчень внутрішньо переміщених осіб в Івано-Франківській області”, особливістю якого є залучення не лише істориків, а й юристів, які кваліфікують воєнні злочини.
Літній інститут відбувся за організації кафедри української культури та етнографії Альбертського університету (Канада) та Канадського інституту українських студій (Альбертський університет), Української асоціації усної історії, кафедри соціології Яґеллонського університету (Краків, Польща), Польської асоціації усної історії, Фундації “Добра воля” (Краків, Польща), Лундського університету (Швеція).