8 лютого, відбувся круглий стіл «ГЕС на Дністрі: шлях до знищення природи та туристичного потенціалу Дністровського каньйону?» Організаторами заходу виступили ГО «Поступовий гурт франківців» та ГО «Народний контроль Прикарпаття».
Зустріч проводилась з метою обговорення правової бази проектування Верхньодністерського каскаду ГЕС та аналізу можливих негативних наслідків після введення в експлуатацію гідроелектростанцій для збереження унікальної екосистеми Дністра та розвитку туристичного потенціалу Дністровського каньйону.
Голова ГО «Поступовий гурт франківців» Сергій Адамович зазначив, що відповідно до законодавства,питання про доцільність будівництва гідроелектростанцій має вирішуватись на місцевому рівні, тому основною ідеєю круглого столу є донести до мешканців Галицького, Тисменицького, Тлумацького, Городенківського районів всі небезпеки, які криє в собі спорудження каскаду ГЕС на Дністрі.
Володимир Гергелюк, голова громадського руху “Народний контроль” в Івано-Франківській області, в своїй доповіді зазначив, що на даний час відбувається ігнорування думки місцевого населення з приводу будівництва ГЕС. Загальна вартість проекту становить 1 мільярд 100 мільйонів доларів, станом на сьогодні, в бюджеті закладено 155 мільйонів гривень на проектну документацію, а в кінці лютого має відбутися тендер на виготовлення проекту. За словами доповідача, метою заходу є донесення до місцевого населення, КМУ, того, що даний проект не повинен бути реалізований, тендер заблокований, а кошти були використані на розвиток альтернативних джерел енергетики.
Професор, доктор історичних наук, декан факультету туризму ПНУ Володимир Великочий розповів, що до факультету туризму звернулася організація «Укргідропроект» з проханням надати висновок, як вплине будівництво ГЕС на розвиток інфраструктури і рекреації в регіоні. Загальновизнаним є той факт, що в межах від с. Луки до с. Городниця існує Дністровський каньйон, який є одним із див України, тому що має унікальні геологічні поклади, флору, фауну, яку руйнувати не можна, бо багато природніх ресурсів в межах зазначеної території є занесені до Червоної книги України. Будівництво ГЕС, при існуючому стані карстовості, може спричинити утворення нових печер, що в подальшому викличе просідання ґрунту і, як наслідок, це призведе до екологічної катастрофи.
Доктор технічних наук, професор, завідувач кафедри туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Людмила Архипова запропонувала наступні заходи для вирішення проблеми спорудженняГЕС: створення координаційної ради на рівні облдержадміністрації, яка корегувала б будівництво малих ГЕС в нашій області, збір підписів науковців для зупинення будівництва ГЕС, ініціювання петиції до Президента України.
Заступник директора Галицького національного природного парку Володимир Бучко зазначив, що будівництво ГЕС призведе до зміни гідрорежиму, виникне загроза зникнення певних видів риб, що призведе до втрати біорізноманіття, а також беззаперечно, втратиться наукова, рекреаційна цінність регіону.
Також присутні говорили про те, що спорудження ГЕС призведе до затоплення значної частини чорноземів, а також необхідно буде провести переселення частини населення, чиї домівки будуть затоплені внаслідок підняття рівня ґрунтових вод.
Асистент кафедри трудового, екологічного та аграрного права Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Леся Данилюк, зазначила, що Дністер належить до міжнародних річок, тому при спорудженні ГЕС, необхідно враховувати міжнародні зобов’язання України і інтереси держав, що знаходяться вверху по течії річки. Уряд Молдови також занепокоєний ситуацією. На 13 лютого з приводу реалізації проекту каскаду ГЕС на Дністрі запланований візит прем’єра Молдови в Україну, зустріч голів урядів і створення спільної робочої групи. Молдова заявила, що залишає за собою право звертатися до міжнародних інституцій.
Також було зазначено, що для будівництва дериваційних ГЕС (таких, як планується спорудити на Дністрі), необхідний великий похил річки, а в р. Дністер він малий, що є ще одним доказом недоцільності такого будівництва.
В результаті обговорення було вирішено вимагати від КМУ призупинити виконання Програми в частині будівництва ГЕС і створити робочу групу для проведення комплексного дослідження негативного впливу на довкілля ГЕС на Дністрі, а також необхідним є створення програми розвитку Дністровського каньйону, як альтернативи спорудження ГЕС.