Нагадаємо, Брошнів-Осадська об’єднана територіальна громада стала переможцем конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад на створення “Музею депортацій українців” на базі пересильного табору. На заклад буде виділено з обласного бюджету 250 тисяч гривень та 65 тисяч гривень з місцевого бюджету ОТГ.
Комунальне підприємство “Пам’ять” та депутат облради, керівник ГО “Поступовий гурт франківців” Сергій Адамович провели експедицію в Брошнів-Осаду, щоб дослідити приміщення майбутнього музею, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
За словами Адамовича, грант – це перший крок, проте кошти й надалі будуть потрібні.
“До прикладу, у Львові на “Музей депортації” виділили 14 мільйонів, тому на це приміщення також треба чималі гроші“,- пояснює поступовець.
У середині майбутнього музею два поверхи, на першому має бути родинна історія, вище- барак. На вулиці ж стоятиме інсценізація вагона, яка служитиме входом.
Як розповіли місцеві мешканці, у будинку також є підвал, в якому, імовірно, відбувались катування. Директор будинку культури Ірина Семенівна пригадує, що приміщення роками служило поліклінікою, музичною школою та дитячим садком.
“Коли функціонувала музшкола, тоді, здається, підвал замурували задля безпеки дітей“,- пригадує жінка.
Історики не могли проігнорувати цей факт. Після ретельних пошуків чималого будинку, все-таки вдалось знайти вхід у підвальне приміщення. За словами директора КП “Пам’ять” Василя Тимківа, скоріш за все підвал слугував сховом для овочів.
“Тут раніше були дерев’яні сходи, для входу та виходу. У кожному великому будинку в Радянському Союзі були такі маленькі підвали, де зберігали картоплю, закрутки й тому подібне“,- пояснює історик.
Це не остання поїздка у Брошнів-Осаду, працівники КП “Пам’ять” оцінять ситуацію та незабаром повернуться сюди для детальнішого дослідження.
Довідка. У селищі Брошнів-Осада з 1947 по 1953 рр. був пересильний пункт для відправки людей у Сибір. Вивезених утримували в колишньому таборі для військовополонених. За твердженням очевидців, на території табору знаходилося приблизно 10 бараків, у кожному з них розміщували стільки людей, скільки було потрібно адміністрації табору.
Джерело http://www.blitz.if.ua/news/u-broshniv-osadi-doslidzhuvaly-maybutniy-muzey-deportacii-ukrainciv.html
Партнери: ОТБ Галичина info@galtv.if.ua TRCVezha trcvezha@gmail.com ТРК КАРПАТИ ifodtrk@gmail.com Галицький кореспондент editor@gk-press.if.ua Бліц -Інфо Editor@blitz.if.ua Іван Винниченко Versiifua@gmail.com “Західний Полюс 104,3 FM” radio@z-polus.info Канал 402 402tvivfr@gmail.com