В Івано-Франківську з’явилася на світ карта меморіальних місць Карпатського регіону, пов’язаних із Першою Світовою Війною.
Її видання було передбачено проектом “Велика Війна: поховання та історична пам’ять”, реалізованим за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду такими організаціями, як Polski Zespół Humanitarny, Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület, Komunitná nadácia Bardejov, Угорський культурно-освітній центр, комунальним підприємством обласної ради «Пам’ять» та ГО “Поступовий гурт франківців”.
На карті можна знайти найбільші військові поховання часів Першої Світової, дізнатися про основні битви в Карпатському регіоні, про інституції, які опікуються військовою історією. Також можна отримати інформацію про інтернет-сайти, на яких розміщено мартирологи загиблих та місця розміщення військових цвинтарів.
“Робота над картою є частиною великого проекту, який передбачає збір інформації про військові меморіали, солдатські поховання та загиблих військових на Прикарпатті в час Першої Світової Війни. Українській стороні, на жаль, прийшлось докласти більше зусиль, ніж організаціям-партнерам, оскільки стан військових цвинтарів на Прикарпатті є значно гіршим, ніж в карпатській частині Угорщини, Польщі та Словаччини. Так само і в країнах-партнерах зроблено значно більше роботи з ідентифікації військових, які загинули в час Першої Світової”, – розповів Сергій Адамович, координатор ГО “Поступовий гурт франківців”.
В рамках проекту створено також сайт mp.if.ua – на ньому є інтерактивна карта поховань та мартиролог, які постійно доповнюються і уточнюються.
Крім того, здійснено впорядкувальні роботи на цвинтарях в Долині, Галичі та у селі Сенечів. Готується встановлення 20 інформаційних стендів поблизу цвинтарів.
“Усвідомлення того, що ти, дбаючи про пам’ять чийогось прадіда, можеш розраховувати на аналогічне ставлення до твого пращура, котрий спочиває в одному з тисяч військових некрополів десь на узбережжі Північного моря, Альпах, Карпатах чи під Барановичами, повинно змусити кожного з нас долучитися до впорядкування цих скорботних місць. Надто нині, коли звитяга захисника Вітчизни в Україні знову стала цілком реальною категорією”, – йдеться на сайті “Поступового гурту франківців”.
Джерело: gk-press.if.ua