Грибний сезон сприяє тому, щоб побачити життя в найвіддаленіших районах Прикарпаття. Кожен раз, коли потрапляєш у Карпати, то відчуваєш, наскільки красивий наш край та високий туристичний потенціал області. І якщо позитивні щорічні зміни на Яремчанщині зовні помітні – розвиток туристичної інфраструктури, заходи з захисту природи в Карпатському національному парку, відносно нормальні дороги, то зміни на Осмолодщині нагадують фрагменти з похмурого фільму-фентезі.
А здавалося б – через Осмолоду протікають найчистіші ріки, неподалік розташоване урочище Підлюте з великою кількістю природних мінеральних джерел, в якому була літня резиденція Митрополита Андрея Шептицького («Кедрові палати»). За 10 км. від Осмолоди в урочищі Ангелів збереглася домена піч 1810 р., яка відома як Ангелівська домна. З Осмолоди є вихід на хребти і вершини Ігровця, Сивулі, Попаді, Ґрофи, Аршиці і т.д.
Проте лісопромисловий статус гірських територій Рожнятівщини дозволяє масштабно знищувати ліс (розміри лісових рубок вимірюються навіть уже не в кубах, а в квадратних кілометрах). Вершини Центральних Горган нагадують місця ядерних вибухів – діловий ліс вивезений, а рештки лісу валяються повсюдно. Як рани на тілі лісу, кровоточать сліди роботи важкої техніки. Єдине, до чого не змогла добратися зажерлива людина – це різнокольорові хмари, які швидко перебігають, здається, на відстані руки перед очима.
У 2015 р. довелося бути на Чорній річці. Уже тоді вражали масштаби рубок лісу. А цього року ми потрапили в дальній Дарів. Склалося враження, що рубають все підряд і роботи ніколи не припиняються. Лісові дороги знищені, лісовози їздять прямо по річці (нікого не обходить, що форель йде на нерест і взагалі така їзда заборонена).
Імовірно, що місцеві «феодали» – керони ще й вміло ховаються від оподаткування. І в підсумку замість потужних туристичних комплексів, гарних доріг і хвойних лісів на Осмолодщині там зараз є розбиті гуртожитки лісників, жахливі дороги, від яких вивертає назовні ще з об’їзної дороги Рожнятова, та місячні пейзажі лісових насаджень.
А що люди? Їм залишається у важкій праці рубати ліс. Вони виступають за лісорозробки, бо інших перспектив не бачать. Ті підприємці, що пробували вкладати ресурси в туристичну інфраструктуру Осмолодщини, перенесли свої інвестиції в Яремчанську зону.
Ще місцеві мешканці протягом дуже короткого сезону збирають ягоди і гриби, що заготівельниками вантажаться на Польщу і їдуть далі в Західну Європу. Під час своєї грибної подорожі ми зустріли багато груп місцевих грибників.
Всі, хто нам траплявся з грибників, вели себе дуже просто і людяно (можливо, самі гори налаштовують на це). Особливо вразила молода дівчина в блискучій бейсболці на голові, яка у відповідь на запитання нашого провідника з радістю повідомила, що заробила за день 2000 гривень на здачі грибів. Але вона була дуже втомлена, худенька і ледве тягнула свої броцаки з грибами (її фото з грибами на борді з надписом «Жити по-новому» повноцінно б відобразило зміни в країні за останні три роки).
За легендою, колись у горах загубилася молода наречена. Її довго шукали, і місцевість, де вона була знайдена, отримала назву «Ось Молода» (Осмолода). Хочеться вірити,що ми символічно теж знайдемо Осмолоду, і ця частина Карпат перестане бути об’єктом хижацького винищування лісів, а перетвориться в ще одну туристичну перлину України.